Vytvorenú štúdiu záhradný architekt konzultuje so zákazníkom, mení jednotlivé časti, zapracúva pripomienky podľa požiadaviek klienta. Po odsúhlasení štúdie - návrhu, architekt vypracuje dopodrobna detailizovanú dokumentáciu záhrady - realizačný projekt. Realizačný projekt musí byť vypracovaný tak, aby bolo podľa neho možné záhradu realizovať akoukoľvek realizačnou spoločnosťou bez nutnosti ďalších konzultácií s architektom.
Záhradný architekt pri tvorbe realizačného projektu podľa potreby spolupracuje s profesistami ako napr. stavebný inžinier, elektrikár, špecialista na automatické závlahové systémy, atď.
Preto majte na pamäti, že cena záhradného projektu v sebe zahŕňa aj služby uvedených profesistov.
- Realizačný projekt obsahuje čiastkové projekty podľa typu prvkov navrhnutých prvkov v záhrade. Obsah záhradného projektu sa teda líši od záhrady k záhrade.
Návrh rastlín býva označovaný aj ako
projekt sadových úprav. Ten obsahuje výkres rozmiestnenia rastlín, rastliny sú očíslované, v
legende je zvyčajne uvedený latinský názov rastlinného druhu vrátane jeho kultiváru a potrebného počtu kusov. Záhradný architekt uvádza tiež požadovanú veľkosť rastliny, resp. jej rastovú formu. Toto je obzvlášť dôležité pri dominantných drevinách. V časti sadové úpravy sa nachádza okrem zoznamu rastlín aj výkaz/výmer plôch. Podľa tohto údaju vie realizátor záhradných úprav aká veľká plocha záhrady bude pokrytá trávnikom, mulčovacím materiálom, štrkom a pod. Projekt sadových úprav obsahuje zväčša vytyčovací a osadzovací výkres.
Záhradný architekt môže vytvoriť aj výkres sadovníckeho detailu pre výsadby, ktoré si vyžadujú presné a detailné osadenie rastlinami.
Ďalšou dôležitou časťou záhradného projektu je
výkres závlahového systému. Ten vytvára špecialista na
automatické závlahové systémy. K naprojektovaniu závlahového systému je potrebný celkový návrh záhrady a údaje o umiestnení a výdatnosti zdroja vody. Závlahový systém je projektovaný pre trávnaté plochy (postrekovače) a pre záhony s výsadbou (kvapková závlaha).
Dokumentáciu stavebných objektov zabezpečuje stavebný inžinier. V záhradách ide najmä o stavby ako sú garáže, murované záhradné domčeky, exteriérové kuchyne, záhradné altánky, pergoly, ale aj oporné múry. Záhradný architekt alebo stavebný inžinier upozorní klienta, kedy je potrebné požiadať príslušný úrad o stavebné povolenie, resp. ohlásiť drobnú stavbu.
- Dokumentáciu prvkov drobnej architektúry a mobiliáru, ktoré si nevyžadujú projekt stavebného inžiniera zakresľuje záhradný architekt.
Pri
vodných prvkoch sa samostatná projektová dokumentácia vypracúva pri prvkoch väčšieho rozsahu ako sú napríklad bazény a veľké záhradné jazierka. Súčasťou projektovej dokumentácie musia byť aj údaje o technológii vodných prvkov.
Každý z týchto celkov musí byť vyjadrený graficky v náležitej mierke (výkres) a aj tabuľkovo (výkaz/výmer). Pre detailizáciu sa využívajú architektonické detaily a rezy. Súčasťou záhradného projektu môže byť aj textová časť - sprievodná správa. Záhradný projekt môže tiež obsahovať
video prehliadku priestoru záhrady. Na základe realizačného projektu je možné vypracovať cenovú ponuku na realizáciu záhrady - vrátane ceny za materiál a prácu. Záhradný projekt je v súčasnosti vždy spracovaný v elektronickej forme, čo umožňuje jeho online konzultácie s klientom, ale aj s realizátormi a profesistami, ktorí sa podieľajú na tvorbe záhrady.