Odparovanie vody z jazierok, vodných prvkov a nádrží je bežným javom najmä počas letných mesiacov s vysokými teplotami a intenzívnym slnečným žiarením, ale aj v suchých a veterných obdobiach alebo oblastiach, ktoré tento proces urýchľujú.
Voda prirodzene prechádza z tekutého stavu do plynného, najmä ak je hladina vystavená priamemu slnku a vysokým teplotám. Ďalším dôvodom môže byť poškodenie, ktoré môže byť spôsobené zlou realizáciou alebo rekonštrukciou jazierka alebo nádrže. Mechanické poškodenia, napríklad ostrými kameňmi, koreňmi stromov alebo pohybom živočíchov, môže viesť k postupnému úniku vody, ktorý je často ťažké zistiť, hlavne ak ide o pomalý presak.
Záhradné jazierko alebo iný vodný prvok následne prirodzene stráca svoju atraktivitu a spôsobuje starosti majiteľom, keďže je potrebné manuálne dopúšťanie vody v pravidelných intervaloch.
Pokles hladiny vody vo veľkej miere spôsobujú aj vodopády, potoky a efektové vodné prvky, kde sa voda na rozohriatych kameňoch odparuje rýchlejšie a zväčša uniká aj mimo požadovanej plochy, kde nemá možnosť sa vrátiť do okruhu cirkulácie.
Automatické dopúšťanie vody do jazierka alebo nádrže poskytuje niekoľko zásadných výhod.
Prvým benefitom je, že systém zabezpečuje stálu hladinu vody, čo je dôležité pre udržanie správneho ekologického prostredia a vodného ekosystému. Dopúštanie tiež minimalizuje riziko prehriatia vody a stará sa o okysličenie celého jazierka, čo je dôležité pre ryby a rastliny. Tento systém šetrí čas, zároveň sa automaticky prispôsobí podľa aktuálnych požiadaviek, čím je minimalizovaná potreba manuálneho zásahu zo strany majiteľa. Ďalšou výhodou je optimalizácia spotreby vody, pretože sa dopúšťa iba potrebné množstvo, čím sa šetria náklady a čas. Automatizovaný proces tiež zabezpečuje správne dávkovanie vody aj počas absencie obyvateľov domu, čím zabezpečuje stálu starostlivosť o jazierko alebo nádrž bez neustáleho dohľadu.
Využitie automatického dopúšťania vody v záhradách
- Vodné prvky – automatické dopúšťanie vody sa môže využiť v rôznych vodných prvkoch v záhrade, ako sú fontány alebo vodné steny.
- Nádrže na závlahu – ideálne na udržanie optimálnej hladiny vody v nádržiach určených na zavlažovanie rastlín a trávnika.
- Jazierka – systém zaisťuje stály prísun vody do jazierka, čím zabezpečuje stabilné podmienky pre vodné rastliny a živočíchy, dopraje majiteľom komfort, ochladzuje a okysličuje vodu v letných mesiacoch.
- Potoky – automatické dopustenie vody do potoka vám môže zachovať vašu aktuálnu hladinu a prietok vody, čo je dôležité pre zachovanie prírodného vzhľadu.
- Vodopády – pre vodopády je tento systém obzvlášť užitočný na udržanie potrebnej hladiny vody pre plynulý tok a celkový efekt vodného prvku, nakoľko práve pri vodopádoch dochádza k najväčším stratám vody.
- Zberné nádrže – Nádrže, ktoré slúžia na zber dažďovej vody, majú široké spektrum využitia na záhrade od manuálneho polievania úžitkových alebo okrasných rastlín až po sekundárne zdroje k závlahám, alebo vodným prvkom. Nádrže sa v prípade nedostatočného množstva prirodzených zrážok na základe automatického dopúšťania dopĺňajú z primárneho zdroja vody, teda buď zo studne, alebo vodovodu (automatizáciu systému zabezpečuje ovládacia jednotka, elektromagnetický ventil a sondy).
Poznámka: Tento systém dopúšťania je univerzálny a dá sa využiť v rôznych vodných prvkoch a nádržiach, čím poskytuje efektívnu kontrolu hladiny vody v priestoroch exteriéru.
Pri našich realizáciách využívame najmodernejšie technológie. Držiak na sondy je navrhnutý a prispôsobený technickým požiadavkám a vytlačený na 3D tlačiarni. Spĺňa tak všetky požiadavky po technickej stránke, zároveň je v jazierku na základe zvolenej farby takmer neviditeľný.
Systém automatického dopúšťania vody je navrhnutý tak, aby udržiaval stabilnú hladinu vody v rôznych nádržiach a vodných prvkoch. Jeho základná funkcia spočíva v kontinuálnom monitorovaní hladiny vody a v prípade potreby dopúšťal vodu, aby zabezpečil optimálnu hladinu. Tento systém je zložený z niekoľkých kľúčových komponentov:
- Senzory hladiny vody (sondy) – monitorujú aktuálnu hladinu vody v nádržiach alebo jazierku.
- Elektromagnetický ventil – otváranie a zatváranie vody podľa požiadaviek systému.
- DTH riadiaca jednotka – spracováva dáta zo senzorov a rozhoduje o potrebe dopustenia vody.
- Prívodné potrubie – zabezpečuje dopravu vody zo zdroja do nádrže alebo jazierka.
- Zdroj vody – môžu byť rôzne, napríklad mestská vodovodná sieť alebo vlastná studňa.
- Spojovací materiál – klasický pákový ventil, rúry, tvarovky, spotrebný materiál a káble.
Ovládacia jednotka automatického dopúštania vody vrátane napojenia na mestskú vodu s elektroventilom a výstupom do jazierka.